پردازش صوت5:

فصل 6 به توضيح آناليز cepstral پرداخته است. در ابتداي فصل اين آناليز را با تبديل فوريه مقايسه كرده است. در تبديل فوريه اگر نويز و سيگنال اصلي و يا چند سيگنال به صورت خطي با هم تركيب شده باشند، در صورتي كه از آنها تبديل فوريه بگيريم مي توانيم اين سيگنال ها را از هم جدا كنيم . اما اگر تركيب سيگنال ها به صورت خطي نباشد مثلا نويز با سيگنال اصلي كانولوشن شده باشد، آنگاه تبديل فوريه يا همان spectrum، هيچ نتيجه ي خاصي به ما نمي دهد، اما cepstral مي تواند سيگنال ها را در اين حالت از هم جدا كند. مثلا نويز را در يك قسمت، سيگنال اصلي را در قسمت ديگر نشان دهد. كه بعد از چند بار تست كردن مي توان فهميد نويز در كدام قسمت  cepstrum و سيگنال اصلي در كجاي آن قرار مي گيرد و به اين صورت آنها را از هم جدا مي كنيم.

به هرحال هدف اصلي ما از مطالعه ي اين فصل جدا كردن نويز نيست، بلكه مي خواهيم مشخصّات يك audio را به طور كلي بررسي كنيم و تشخيص دهيم از چه نوعي است. به احتمال زياد اين روش دقت بسيار بيشتري نسبت به روش peek detection دارد و استثناهاي كمتري دارد.

براي آشنايي بيشتر با cepstrum از چند presentation كه در گوگل search كرديم استفاده كرديم:

من هنوز search نكردم. دوستان لطفا اگه چيزي پيدا كرديد لينكشو تو قسمت نظرات بنويسيد.

بنابراين براي جلسه ي آينده بايد فصل 6  تا صفحه ي 355 خونده بشه + پيدا كردن چند presentation ساده در مورد spectrum و مطالعه ي آنها.

لطفا هر چي خونديد يا چيزي پيدا كرديد تو قسمت نظرات براي بقيه بنويسيد.

در پست بعدي در مورد سوالات fpga مي نويسم.( هرچه زودتر ارسالش مي كنم.)

اينم لينك برنامه ي چشمك زن براي fpga كه تمام مراحل كار رو توضيح دادم.حتما ببينين!براي آشنايي با برد: لينك به چشمك زن

راستي هر بار كه وبلاگو باز كرديد ctrl+f5 را حتما بزنيد تا آخرين آپديت وبلاگ نمايش داده بشه.

مرسي...

براي ديدن تمام پست های مربوط به پردازش صوت كليك كنيد.

/ 1 نظر / 14 بازدید
فرشته

http://commenting.persianblog.ir/ucomments.asp?id=7183919