ماجرای آقای آبرامسون و الوها(شرح اولین شبکه بی سیم Alohanet)

ماجرای آقای آبرامسون و الوها!

جزایر هاوایی شبکه تلفن ندارند!

در پست قبلی گفتم اترنت که مهم ترین شبکه محلی امروز هست توسط متکالف و دوستانش ابداع شد. جرقه ی اصلی ابداع این شبکه توسط آقای آبرامسون و همکارانش در جزایر هاوایی زده شد که الوها(Aloha) را ایجاد کرده بودند.
داستان از جزایر هاوایی و دهه 1970 شروع می شود. با اینکه نبود شبکه تلفن برای کسانی که هاوایی را برای استراحت انتخاب می کردند یک مزیت محسوب می شد اما این امر برای آبرامسون و همکارانش که می خواستند کاربران جزایر دورافتاده ی هاوایی را به کامپیوتر مرکزی هونولولو متصل کنند این یک مشکل به حساب می آمد. کشیدن کابل از وسط اقیانوس آرام به این جزایر نیز امکان پذیر نبود.

به جای تلفن شبکه بی سیم الوها ابداع می شود!

اینجا بود که آبرامسون دست به دامان شبکه بی سیم شد و سیستم الوها را ابداع کرد. اساس کار این شبکه امواج رادیویی کوتاه برد بود. هر ترمینال به یک رادیوی کوچک وصل می شد که دو فرکانس متفاوت، یکی برای ارسال و یکی برای دریافت داشت.

الوها چه فکری برای تداخل کرده است؟

همانطور که در بخش اترنت گفته شد، هر شبکه ای باید راه حلی برای تداخل های احتمالی بیندیشد. الوها نمی توانست از روش اترنت برای جلوگیری از تداخل استفاده کند. در اترنت هر کامپیوتر به شبکه گوش می داد و هنگامی که شبکه ساکت بود اطلاعات را ارسال می کرد. اما در الوها، این کار امکانپذیر نیست. مسئله اساسی این است که در یک شبکه بی سیم، یک کامپیوتر ممکن است در برد کامپیوتر مرکزی قرار داشته باشد اما در برد سایر کامپیوترهایی که می توانند با کامپیوتر مرکزی ارتباط داشته باشند نباشد. اینجا دیگر یک کابل نیست که کامپیوترها را به هم متصل می کند تا تمامی کامپیوترهای موجود درشبکه به کل شبکه دسترسی داشته باشند. بنابراین در شبکه های بی سیم مثل الوها، یک کاربر، نمی تواند از تمامی ارتباطات شبکه مطلع باشد تا هنگامی که شبکه اشغال نیست اطلاعات را ارسال کند. بنابراین الوها از استراتژی دیگری برای جلوگیری از تداخل استفاده می کند.

لطفا قبل از ارسال اطلاعات اجازه بگیرید!

در سیستم الوها وقتی یک کاربر می خواهد به کامپیوتر مرکزی متصل شود روی فرکانس ارسال یک بسته می فرستد. اگر کس دیگری در همان لحظه در حال ارسال نباشد، بسته به دست کامپیوتر مرکزی رسیده و کامپیوتر مرکزی یک بسته(ack) به نشانه تایید با فرکانس دریافت روی شبکه قرار می دهد. سپس کاربر شروع به ارسال اطلاعات خود می کند. این روش در ترافیک پایین کارایی خوبی دارد. اما در ترافیک بالا بشدت ناکارآمد می شود.

لینک: آموزش گام به گام شبکه های بی سیم سنسوری

/ 4 نظر / 17 بازدید
افشین

[گل] اگر فشار و اعتراض نبود دستگیرشدگان را اعدام می کردند خبرگزاری حکومتی فارس [گل] سر بزن [خداحافظ]

طاهر

سلام خوب دیگه چاره چیه وقتی که پول نداشته باشی مجبوری برای اینکه به جایگاهی که می خوای برسی سختی های بیشتری رو هم تحمل کنی تازه مدیریت اینها یک طرف زندگی منه که کلی مشغله فکری برام میاره از طرف دیگه توی مغازه هستم و کلنجار رفتن با مشتری بدهکار و طلبکار از طرف دیگه زندگی شخصی دیگه اینجوری میشه که نتونم درست برنامه ریزی کنم و یه جورایی کنترل اوضاع از دستم خارج بشه در مورد نحوه پذیرش در دانشگاه بیشتر توضیح بدی ممنون میشم

سورنا

سلام با تاخیر 3 ,4 ساله مبارکه

فاطمه

سلام خیلی خیلی ممنون که اینقدر این مطلب رو به زبان ساده گذاشتید کارم رو راه انداختی خدا کارت رو راه بندازه