آشنایی با محیط MATLAB

با اجرای MATLAB پنجره ای مطابق شکل باز می شود.

matlab main window

البته می توانید پنجره های اضافی را بسته یا پنجره های دلخواه خود را از منوی view فعال کنید.

 1) نشان دهنده جعبه ابزار matlab می باشد که شامل گزینه هایی همچون cut ,copy ,new , open, ... می باشد.

بعد از آن دکمه Help قرار دارد و در آخر current directory مشخص کننده پوشه جاری matlab می باشد.

2)شماره 2 کادر launch pad نام دارد. این کادر حاوی مجموعه ای از راهنما و مثالها و ابزارهای جنبی و صفحات web مرتب شده بصورت موضوعی می باشد. با کلیک بر روی هر کدام از مربعهای کنار اسامی موضوعات به گزینه های آن می توان دسترسی داشت.

3) برای undock کردن پنجره ها به کار می رود.

4) پنجره Command محیط کاری اصلی matlab می باشد که با نوشتن هر دستوری در این پنجره بلافاصله اجرا می شود. دستورات جلوی << تایپ می شود. دستور help باعث باز شدن متن راهنما می شود. دستور doc همین کار را انجام می دهد با این تفاوت که نتایج را در پنجره help نمایش می دهد.

5) پنجره Command history لیستی از دستورات نوشته شده، متغیرها و ... را همراه با زمان آنها نمایش می دهد. این دستورات حتی بعد از خارج شده از برنامه همچنان سرجای خود باقی می مانند و حذف نمی شوند.با کلیک بر روی این دستورات می توانید آنها را دوباره اجرا کنید.

پنجره workspace :

یکی دیگر از پنجره های matlab پنجره workspace می باشد. در این پنجره می توانیم تمام متغیرهایی را که تا کنون تعریف کرده ایم لیست وار مشاهده کنیم و حتی در آنها تغییراتی ایجاد کرده و یا آنها را به صورت نمودار مشاهده کنیم.

برای پاک کردن محتویات هر کدام از پنجره ها می توان از منوی Edit استفاده کرد. مثلا برای پاک کردن پنجره Command از منوی Edit گزینه ی Clear Command History را انتخاب کنید.( و یا می توانید دستور clc را در پنجره Command تایپ کنید.)

نظر رو فراموش نکنید...

/ 4 نظر / 48 بازدید

چرا عکسش کامل نيست؟

فرشته

عکس در قالب قبلی قرار نمی گرفت.مجبور شدم دوباره قالب وبلاگ رو عوض کنم!

ar

mamnon

ar

mamnon