ساخت ربات۲

آشنایی با الکترونیک ربات ( سيگنال متناوب و مستقيم، رگولاتور، رله معمولی و دو طرفه و ...)

رگولاتور:

osakhtrob3-10.jpg

يك عنصر سه پايه تثبيت كننده ولتاژ است.
رگولاتورها در ولتاژهاي مختلف قابل تهيه هستند. از شماره ی آی سی می توان به ولتاژ رگولاتور پی برد. مثلا ۷۸۰۵ و ۷۹۰۵ هردو ۵ولت هستند.دقت کنید در سری ۷۸ پایه زمین در وسط و در سری ۷۹ پایه زمین در اطراف است.این آی سی ها سه پایه هستند. هنگام استفاده از این آی سی ها ممکن است دمای آنها بالارفته و داغ کند. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد از گرماگیر استفاده می شود.

رله و انواع آن :

رله یک آهنربای الکتریکی است که با جریان عبوری از رله کنترل می شود. از رله به عنوان عنصر حفاظتی یا در مدارهای کنترل استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن می توان ساخت مدارهای منطقی و ایجاد عملیات تاخیر زمانی را نام برد.

انواع موتور و درايورهاي آنها/> :

 موتور AC :معمولاً در مدارهايي با مصرف انرژي زياد و دستگاههاي الكتريكي خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

موتور DC: توان مكانيكي آنها عموماً كمتر از موتورهاي AC است. ساختار ساده‌اي دارند. اغلب براي استفاده از موتورDC به مدار راه‌انداز نياز داريم. آرميچر بارزترين نوع موتور DC است. ايراد موتور DC عدم امكان كنترل دقيق سرعت و چرخش موتور است. قيمت پايين، تنوع قدرت و سرعت، از جمله مزاياي استفاده از موتورهاي DC مي‌باشد.

موتور پله‌اي (Stepper motor):در ساخت ربات كاربرد زيادي دارند.توان خروجي اين موتورها كمتر از دو نوع قبلي است. استفاده از موتور پله‌اي مشکلاتي از جمله وزن زياد، قيمت بالا و قدرت بسيار کم را بدنبال دارد.موتور پله‌اي نسبت به دو موتور قبلي داراي حرکت دقيق و حساب شده تري هستند.

واژه پله به معني چرخش به اندازه درجه تعريف شده موتور اطلاق مي شود.در حالت عادي ميزان چرخش موتور به تعداد پالسهاي اعمالي و گام موتور بستگي دارد. هر پالس يك پله موتور را مي‌چرخاند. تراشه L297 يك راه انداز مناسب براي موتور پله‌اي است.
مقايسه موتور DCو موتور پله‌اي :

موتور پله ايموتور DCاستفاده در توانهاي پاييناستفاده در توانهاي بالاراه اندازي پيچيدهراه اندازي سادهبدون نياز به سامانه كنترليكنترل با فيد بكتعمير ونگهداري ساده وكمتعمير ونگهداري مداوم 

معرفی حسگرها و انواع آنها/> :

حسگرهای مورد استفاده در رباتیک:

حسگرهاي تماسي (Contact) :آشكارسازي تماس دو جسم ،اندازه‌گيري نيروها و گشتاورهايي كه حين حركت ربات بين اجزاي مختلف آن ايجاد مي‌شود.

osakhtrob5-8.jpg
حسگرهاي هم جواري (Proximity) :آشكارسازي اشيا نزديك به روبات.

osakhtrob5-9.jpg
حسگرهاي دوربرد (Far away):فاصله سنج (ليزر و اولتراسونيك)،بينايي (دوربينCCD)

osakhtrob5-10.jpg

حسگر نوري (گيرنده-فرستنده):از يك ديود نوراني (فرستنده) و يك ترانزيستور نوري (گيرنده) تشكيل شده است.اين حسگر داراي مدار راه انداز است. و خروجي آن به صورت دو سطح صفر يا پنج ولت مي باشد./>


 

/ 0 نظر / 14 بازدید