استفاده از matlab

زمان تلفظ يك واج صدادا رنج گسترده اي دارد و مي تواند بين 40 تا 400 ميلي ثانيه باشد.

از اينجا تقريبا وارد عمل مي شويم و به بررسي دقيق و عملي امواج صوتي مي پردازيم.

در مرحله ي اول ما واجهاي /آ/ ، /او/ ، /اي/ را تلفظ كرده و با استفاده از sound recorder ويندوز يا mp3 player ضبط مي كنيم. مزيت sound recorder اين است كه فايل را با پسوند wav ذخيره مي كند كه ما مي توانيم مستقيما از آن در matlab استفاده كنيم. اما mp3 player با rate بهتري صدا را ضبط كرده و با پسوند mp3 ذخيره مي كند كه مي توانيم با استفاده از نرم افزارهاي converter صوتي فايل mp3 را به wav تبديل كنيم. اين نرم افزارها معمولا رايگان بوده و داراي حجم كمي هستند.مثلا يكي از اين نرم افزارها را مي توانيد به صورت رايگان از اينجا دانلود كنيد.

بعد از اينكه فايل wav را به هر صورتي ذخيره كرديد آن را در matlab بازخواني كنيد. نرم افزار matlab را باز كنيد و از منوي فايل گزينه ي import data را انتخاب كرده و فايل wav را انتخاب كنيد. پنجره اي مشابه شكل پايين مشاهده خواهيد كرد.

 4m7krb6.jpg

اگر با استفاده از sound recorder صداي خود را ضبط كرده باشيد به صورت مونو ضبط شده و ماتريس dataداراي يك ستون و تعداد زيادي سطر خواهد بود. اما اگر صداي خود را با mp3 player ضبط كرده باشيد به صورت استريو است و داراي دوستون و تعداد زيادي سطر است. اما ما فقط به يك ستون از اين آرايه نياز داريم. پس اگر صداي خود را به صورت استريو ضبط كرده ايد با استفاده از دستور ستون اضافي را حذف كنيد.

حالا مي توانيد با استفاده از دستور plot(data) نمودار مصوتهايي كه تلفظ كرده ايد را بر حسب زمان رسم كنيد. نموداري مشابه شكل زير مشاهده خواهيد كرد.

6h3d939.jpg

/ 2 نظر / 9 بازدید
...

iut

ba vojude in ke in chand ruze sargarme emtehanat budin kheili khub up kardin. matalebe weblog ham kheili ali va mofide