سرگذشت متکالف مخترع اترنت

تعریف کوتاهی از اترنت:
قبل از بیان سرگذشت متکالف بهتر است تعریف کوتاهی از اترنت داشته باشیم. اترنت یک شبکه محلی است که برای اتصال کامپیوترها، از یک سیم مستقیم استفاده می کند. برای آنکه تداخلی در شبکه ایجاد نشود، هر کامپیوتر قبل از برقراری ارتباط به شبکه گوش می دهد، اگر هیچ ارتباطی درحال انجام نباشد، کامپیوتر پیام خود را در شبکه ارسال می کند. اگر حالتی پیش بیاید که دو کامپیوتر همزمان شروع به ارسال اطلاعات کنند تداخل بوجود می آید. برای حل این مشکل هر کامپیوتر تا پایان ارسال اطلاعات به شبکه گوش می دهد، بنابراین اگر تداخل پیش بیاید متوجه می شود. در این صورت وی یک پیغام خطا در شبکه منتشر کرده و به اندازه ی یک زمان تصادفی صبر کرده و سپس اگر شبکه ساکت باشد، اطلاعات خود را دوباره ارسال می کند.

متکالف و جزایر هاوایی:
حالا برمی گردیم به داستان متکالف و چگونگی اختراع اترنت. باب متکالف در دهه 1970 تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه MIT پشت سر گذاشت. بعد از آن برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه هاروارد رفت و سپس در شرکت زیروکس(xerox) به تحقیق پرداخت. متکالف، در همین حین با فردی به نام آبرامسون که محقق دانشگاه هاوایی بود آشنا شده و به موضوع تحقیقاتی وی بشدت علاقمند شد. این علاقه تا حدی بود که وی تصمیم گرفت تابستان را در هاوایی گذرانده و با آبرامسون کار کند. موضوع تحقیقاتی آبرامسون شبکه های بی سیم رادیویی برد کوتاه بود که به علت در محاصره بودن جزایر هاوایی توسط اقیانوس آرام برای ارتباط با هونولولو ابداع شد. نام این شبکه را الوهانت(Alohanet) گذاشتند. داستان ابداع الوهانت نیز به جای خود جالب و خواندنی است که در پست بعدی توضیح خواهم داد.

بازگشت متکالف به زیروکس و ابداع اترنت:
در هاوایی متکالف با مفهوم شبکه محلی و اولین شبکه بی سیم محلی یعنی الوهانت آشنا شد. وی پس از بازگشت به شرکت زیروکس متوجه شد عده ای از محققان این شرکت بر روی یک سیستم کامپیوتری به نام PC (همین کامپیوترهای شخصی امروزی) کار می کنند. اما سیستمی که آنها ابداع می کردند یک سیستم ایزوله بود. بنابراین متکالف با توجه به پیش زمینه ای که در هاوایی داشت اولین شبکه محلی یعنی اترنت را ابداع کرد.
علت نامگذاری این شبکه به نام اترنت این بود که در آن زمان تصور می شد امواج الکترومغناطیس دریک ماده خیالی به نام اتر منتشر می شوند. سالها بعد از کشف معادلات ماکسول، فیزیکدانان معروف به نامهای مایکلسون و مورلی متوجه شدند، محیط انتشار امواج الکترومغناطیس خلا است. و چون امواج الکترومغناطیس نماد برقراری ارتباط و ایجاد شبکه هستند و شبکه محلی بستری برای برقرای ارتباط است، نام این شبکه محلی را اترنت گذاشتند. در واقع در اترنت، کابل های هم محور(اصطلاحا coaxial) نقش محیط انتشار امواج یعنی اتر را بازی می کنند.

اترنت محبوب می شود:
یک کابل اترنت می تواند حداکثر 2.5 کیلومتر طول داشته باشد، به شرط انکه در هر 500 متر آن یک تکرارکننده(Repeater) قرار داشته باشد.
بعد از چندسال اترنت محبوبیت خاصی پیدا کرده و استانداردهایی برای آن تعریف شد. اولین استاندارد  DIX نام داشت که با همکاری سه شرکت DEC، INTEL , Xerox مطرح شد. سپس همین استاندارد با دو تغییر جزئی توسط IEEE به استاندارد IEEE 802.3 تبدیل شد.

زیروکس توانایی تجاری کردن اترنت را نداشت:
با وجود محبوبیت اترنت، شرکت زیروکس نتوانست اقدامی برای تجاری کردن اترنت انجام دهد. همانگونه که نتوانست سایر ابداعات خود مانند  PC را تجاری کند. بنابراین متکالف تصمیم گرفت خود شرکتی تاسیس کرده و به تولید کارت شبکه اترنت برای PCها بپردازد. وی این شرکت را 3COM نام نهاد.

رقبای متکالف:
البته متکالف و یا شاید بهتر است بگوییم اترنت هم مثل هر چیز دیگری رقبایی داشت. مهم ترین رقبای اترنت دو شبکه محلی به نامهای خط-نشانه(Token-Bus) و حلقه-نشانه(Token-Ring) بودند که اولی توسط شرکت جنرال موتورز و دومی توسط IBM ابداع گردید. برای این دو شبکه محلی نیز استانداردهای 802.4 و 802.5 در IEEE وضع گردید. با وجود ادعای فراوان این دو شرکت سرانجام اترنت پیروز گردید و تقریبا می توان گفت دو نوع شبکه محلی دیگر اکنون کاملا از صحنه شبکه های کامپیوتری محو گشته اند.

جمله معروف متکالف در مورد شبکه های بی سیم:
متکالف به شدت معتقد به گسترش اترنت در سطح جهانی بود و پیش بینی می کرد به زودی اترنت سراسر جهان را فرا می گیرد و حاضر به پذیرش هیچ گونه رقیبی هم نبود. وقتی شبکه های بی سیم محلی پا به عرصه گذاشتند، متکالف این شبکه ها را بی مصرف دانسته و به دستشویی های همراهی تشبیه کرد که فقط به درد پیک نیک و کارهای موقت می خورند!! وی از همه خواسته است یک کابل اترنت در خانه ی خود نصب کرده و منتظر آینده باشند!!

لینک: آموزش گام به گام شبکه های بی سیم سنسوری

/ 7 نظر / 16 بازدید
کوشا

سلام . [گل] چطوری ؟ آپ شدم ، بدو بیا . [عجله] مرسی

افشین

[گل] درود [گل] [گل] فراخوان به تجمع فردا یکشنبه در مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه سایت موج آزادی: خانواده های زندانیان قصد دارند فردا (یکشنبه) ساعت 11 جلوی دفتر آیت‌الله هاشمی شاهرودی جمع شوند و اعتراض خود را به این دادگاه فرمایشی و اعتراف‌گیری زیر شکنجه اعلام کنند. خانواده‌های زندانیان از آحاد مردم نیز خواسته‌اند که آنها را در این حرکت حق‌طلبانه تنها نگذارند. دفتر رئیس قوه قضائیه در این آدرس قرار دارد: خیابان ولیعصر - روبه‌روی خیابان جامی - خیابان پاستور شرقی - روبه‌روی مجمع تشخیص مصلحت نظام [گل] پاینده ایران [بدرود] منتظرتم ........

طاهر

سلام خوبی خوشی سلامتی حالت چطوره یه سوال ؟ چطور به این دانشگاه رفتی بورسیه شدی یا با خرج خودت اگه ممکنه بیشتر توضیح بده ممنون

طاهر

تازه رفتم نظرت رو خوندم خوب دیگه وبلاگ که 2-3 تا بیشتر نیست که بسته به دوران توش مینوشتم ولی تقریبا 5-6 ماهی میشه که یه فروشگاه اینترنتی راه انداختم برای همین هم این سایت جدید رو زدم که بتونه اون سایت رو ساپورت کنه این فروشگاه هم مشغله فکریم رو زیاد کرده امسال باید ارشد امتحان بدم ولی هنوز نتونستم درست برنامه ریزی کنم ممنون میشم اگه بیشتر در مورد این دانشگاهی که هستی توضیح بدی

طاهر

تکنولوژي فکر آزمنديان رو هم دارم ولی باور می کنی وقت نکردم هنوز خودم گوش بدم سی دی های روانشناسی زیاد دارم ولی ....

طاهر

اصولا همشون در یک راه قدم بر می دارند به نظر من توی زندگی باید : هدفت رو مشخص کنی به هدفت ایمان داشته باشی در راه رسیدن به هدف ثابت قدم باشی برای رسیدن به هدف سختی ها را تحمل کنی نظر شما چیه ؟

طاهر

سلام این پستت چی شد حذفش کردی ؟؟؟ [نیشخند]