آشنايي اوليه با Fpga:

معرفي برد،آشنايي اوليه و معرفي نرم افزارها و وسايل مورد نياز:

برد starter kit fpga spartan2 كه يك برد fpga آموزشي است(نه تجاري) را در اختيار داريم، اين برد مربوط به شركت Xess مي باشد. امكانات اين برد عبارتست از: پورت اتصال به هارد و شبكه و مانيتور، رابط موس(ps2) ، پورت هاي سريال و موازي، دو عدد sevensegment ، SDRAM/CPLD ، Compact flash و ... . هم چنين يك منبع تغذيه دارد كه با كابل مخصوص به برق شهري وصل مي شود.

 XSB-bckgrnd.png

هر فردي كه مي خواهد با اين برد كار كند بايدdocumentationهاي آن را از سايت شركت Xess دانلود كند. در آن datasheet و شماره پايه هاي fpga به همراه كاربرد آنها وجود دارد.براي دانلود documentationها از لينكهاي زير استفاده كنيد:

(pdf(datasheet

xls(شماره پايه ها)

بعد از آن بايد نرم افزار مربوط به ارتباط برد با كامپيوتر را دانلود كنيم. اين نرم افزار شامل چهار برنامه است كه فعلا با دوتاي آنها كار مي كنيم:gxload.exe براي load كردن فايل روي fpga و gxtest.exe براي تست كردن برد.

علاوه بر آن به نرم افزار برنامه نويسي و تبديل به فايل bit (فايلي كه قابل انتقال به برد است) نياز داريم. مي توانيم برنامه را با active HDL بنويسيم و سپس با نرم افزار Xilinx IES يا project navigator آن را به bitfile تبديل كنيم و يا مي توانيم از همان ابتدا برنامه را در Xilinx IES بنويسيم كه ما از روش دوم استفاده مي كنيم.

برد ما داراي دو كلاك 50MHz و 100MHz است. براي اتصال برد به كامپيوتر از كابل دوسر parallel استفاده مي كنيم كه يك سر آن به محل مخصوص روي برد و سر ديگر به پورت parallel كامپيوتر  LPT1 وصل مي شود.

ن1:فرق fpga با cplu در اين است كه fpga در صورتيكه برق قطع شود حافظه اش پاك مي شود، اما cplu حافظه ي flash دارد و با قطع برق پاك نمي شود.

ن2: براي پاك كردن fpga هم مي توان برق آن را قطع كرد و هم مي توان از دكمه ي Reset كه روي برد قرار دارد استفاده كرد.

 

/ 1 نظر / 43 بازدید
حسین

بردآموزشی fpga را چطور گیر آوردین و چه قیمت هست؟ با تشکر